Eerste hulp bij brandwonden

Is er sprake van verbranding door vuur:

  • Ga nooit rennen, zuurstof wakkert de vlammen aan.

  • Probeer niet in paniek te raken.

  • Doof de vlammen door over de grond te rollen.

  • Gebruik eventueel een stevig en zwaar stuk textiel (jas of deken) om het vuur te doven.

  • Werk vanaf het gezicht naar de voeten, zodat vlammen het gezicht niet kunnen bereiken

Daarna geldt voor alle verbrandingen:

  • Begin direct met het koelen van de wond

  • Koel het liefst met zacht stromend, lauw leidingwater. Koelen met bijvoorbeeld slootwater kan ook, zeker als er geen andere koelmogelijkheden zijn. Het is altijd beter dan niets doen!)

  • Koel tenminste 10 minuten. Langer is beter, maar pas dan wel op voor onderkoeling

  • Verwijder tijdens het koelen de kleding, tenzij deze aan de huid gekleefd zit

Probeer de grootte van de brandwond te schatten door toepassing van de handwijzer. De oppervlakte van de hand is 1 % van het lichaamsoppervlak.

U neemt in gedachten de hand van het slachtoffer. Zoveel maal als deze op de verspreid liggende brandwonden past, zoveel procent van het lichaam is verbrand.

Waarschuw de huisarts als:

  • er blaren zijn

  • de huid er aangetast uitziet

  • de brandwond veroorzaakt is door een chemisch product

  • de brandwond veroorzaakt is door elektriciteit

Smeer niets op de wond.

Verzorg de wond door deze af te dekken met steriel verband, schone doeken of lakens.

Neem niets te eten of te drinken.

Zorg ervoor dat het slachtoffer zittend wordt vervoerd. Het hoofd moet altijd hoger zijn dan de rest van het lichaam in verband met mogelijke oedeemvorming (vochtophoping).

Contact

Veiligheidsregio IJsselland
(Cluster Oost - Ommen-Hardenberg)
Postbus 1453
8001 BL Zwolle
Tel: 088-1197000     Bij Spoed 112

Inloggen korpsleden                                                                                                                                                                                                                            (c) 2013 realisatie door Webfra BV